ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
ب

بر اساس یافته های پژوهشی که از طریق اسکن مغز نوجوانان حین استفاده از شبکه های اجتماعی به دست امده است، وقتی نوجوانان تعداد زیادی لایک روی عکسشان میبینند، همان مدارهای مغزی شان که برای خوردن شکلات یا بردن پول فعال میشوند، به فعالیت می پردازند.

به ۳۲ نوجوان بین سنین ۱۳ تا ۱۸ سال گفته شد قرار است در یک شبکهٔ اجتماعی کوچک شبیه اینستاگرام که یک برنامه معروف به اشتراک گذاری عکس است شرکت کنند.

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

پژوهشگران به هر یک از این نوجوانان در مدت ۱۲ دقیقه ۱۴۸ عکس نشان دادند. این مجموعه شامل ۴۰ عکسی، از هر کدام آنها می شده این مجموعه، عکسی را که هر کدام از آنها نیز تحویل داده بوده شامل می شد.

روی هر یک از عکس ها تعداد لایک هایی که مثلا سایر شرکت کنندگان هم داده بودند، نمایش داده میشد (در حقیقت این اعداد توسط خود پژوهشگران تعیین شده بود).

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

پژوهشگران در تمام این مدت با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (FMRI) فعالیت مغزی آنها را تحلیل میکردند.

لورن شرمن، سرپرست گروه پژوهشگران، میگوید: ((وقتی نوجوانان عکسهای خودشان را با تعداد زیادی لایک دیدند،شاهد فعالیت در نواحی مختلف سفاز آنها بودیم  (( .

یکی از نواحی مغز، Nucleus Accumbes یعنی بخشی،که مربوط به بخش پاداش مغز است، به صورت ویژه ای فعال بود. مدار پاداش مغز معمولا در دوران بلوغ بسیار حساس است.

همچنین تصمیم گیری نوجوانان درباره اینکه کدام عکس ها را لایک کنند، به شدت تحت تأثیر تعداد لایکی است که هر عکس از قبل دارد.

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

شرمن در این باره میگوید: «ما یک عکس یکسان را به دو گروه از نوجوانان نشان دادیم. یک گروه عکس را با تعداد لایک زیادی و گروه دیگر آن را با تعداد لایک کم دیدند. گروهی که عکس را با تعداد لایکاهای بیشتر دیده بودنده تمایل بیشتری برای لایک کردن عکس از خود نشان دادند.

نوجوانان به اطلاعاتی که فکر همیکننده توسط هم سالانشان مورد توجه قرار گرفته است واکنش متفاوتی نشان می دهند؛ حتی اگر این همسالان، غریبه باشند.»

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

هم رنگ جماعت شدن موضوعی قدیمی است اما وضعیت لایکهای برخط (آنلاین) فرق می کند. شرمن میگوید: درگذشته، نوجوانان دربارهٔ اینکه افراد پیرامونشان چه عکس العمل هایی دارند، خودشان قضاوت می کردند اما اکنون با وجود لایک، دیگر برایشان ابهامی وجود ندارد.»

در این پژوهشی به نوجوانان عکس هایی «خنثی » مانند عکس غذا و دوستان، عکس هایی «پرمخاطره» مانند عکس سیگار، مشروبات الکلی و نوجوانان بدلباس نشان داده شد.

لایک هایی به خوشمزگی نوتلا
لایک هایی به خوشمزگی نوتلا

یکی از پژوهشگران میگوید: «در هر سه دسته عکس- خنثی پرمخاطره و حتی عکس خودشان- نوجوانان عکسهایی را که بیشتر لایک شده بود، لایک میکردند.» این نوجوانان وقتی عکسهای پرمخاطره را می دیدند، فعالیت آن قسمت از مغز که باید بازدارنده باشد، کمتر می شد؛ به عبارت دیگر شاید فیلتر مراقب باشید» آنها در حال تضعیف شدن بود.

این مقاله ترجمه Social Media Likes as Yummy as Chocolate است که در مجله The Science Teacher  مورخ سپتامبر ۲۰۱۶ به چاپ رسیده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *